Sağlık
Giriş Tarihi : 31-12-2021 11:54   Güncelleme : 31-12-2021 11:54
Abone ol

Turkovac aşısı bilimsel aşamalardan geçti mi?

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ,TURKOVAC aşısının faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmalarının bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanıp yayınlanmadığını sordu.

Turkovac aşısı bilimsel aşamalardan geçti mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından geçen hafta yapılan açıklama da yerli ve inaktif korona virüsü aşısı Turkovac'ın acil kullanım onayının alındığı ve aşının 10 gün içinde başta şehir hastaneleri olmak üzere kullanımına başlanacağı haberleri basına yansımıştır. Turkovac aşısı için acil kullanım onayı verildiğinin açıklanması üzerine Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne bir yazı yazarak, aşının bilimsel bilgi ve verilerinin yeterli düzeyde paylaşılmadığını, faz-3 çalışmalarına dair herhangi bir makalenin bilimsel dergilerde yayımlanmadığını belirtmiştir.

Türk Tabipler Birliği acil kullanım onayının bilimsel özgürlüğü ve yönetsel özerkliği olmayan Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu tarafından verilmesinin de bilimsel çekincelere yol açacak nitelikte olduğunu açıklamıştır.

Yapılan açıklama da, Türk Toraks Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği ile Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nin henüz faz 3 aşaması sürmekte olan bir aşının hatırlatma dozu çalışması verilerine veya faz 3 çalışmasının küçük ölçekli bir erken aşama verisine dayalı olarak Acil Kullanım Onayı alması durumunda bu ‘onay’ bilimsel olarak tartışmalı olacaktır” görüşünün dikkate alınması gerektiğini hatırlatan TTB, “Araştırma sonuçları bilimsel ortamlarda, ilgili uzmanlık dernekleri ve meslek örgütümüzle zaman geçmeden paylaşılması gerekir” açıklamasını yapmıştır.

Bu bağlamda;

1) Aşının faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmaları bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanmış mıdır?

2) Acil kullanım onayı verilmeden önce aşının “güvenli” ve “etkili” olduğu konusunda bir rapor var mıdır?

3) Bu aşının üretim tesislerinde İyi İmalat Uygulamaları (İİU-GMP) ve biyogüvenlik seviyesi (BSL 3) koşulları sağlanmış mıdır?

4) Üretici ve tedarikçi firmalar hangileridir ve doz başına maliyeti nedir?

5) Acil kullanım onayı verilmesinin ardından, tıbbi komplikasyon ve istenmeyen yan etkilerinin ortaya çıkması durumunda bunun sorumlusu kim ya da kimler olacaktır?