Siyaset
Giriş Tarihi : 10-03-2018 23:35   Güncelleme : 10-03-2018 23:35
Abone ol

Tüzük Kurultayı Sona Erdi!

CHP’de iki gündür devam eden Tüzük Kurultayı’nda yeni tüzük taslığı kabul edildi. Zaman zaman gerginlik ve tartışmaların yaşandığı kurultayın kapanışında konuşan Kılıçdaroğlu, gerginliklere üzüldüğünü söyledi.

Tüzük Kurultayı Sona Erdi!

Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplanan CHP’nin 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı bugün 12 saatlik çalışmanın ardından tamamlandı.

CHP’nin Tüzük Kurultayı’nda en büyük tartışma milletvekili adaylarının saptanması konusundaki 52’inci madde de yaşandı. Tartışmalar yüzünden saatlerce kurultaya ara verilmek zorunda kaldı. Maddenin oylaması sırasında gerginlik çıktı. Bazı milletvekilleri ve delegeler ise kürsüye çıktı.

MUHALİFLER TERK ETTİ
Ön seçim maddesinin kabul edilmesinin ardından salonda uzun süre kargaşa yaşandı. Buna rağmen Divan Başkanlığı maddeleri tek tek okutarak oylattı. Bunun üzerine muhaliflerin toplu olarak salonu terk ettiği öğrenildi.

ÜYELİK MADDESİ YENİDEN OYLANDI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti reformu açısından büyük önem verdiği, “aktif” ve “pasif” üyelik sistemini öngören, üyelik tanımının yapıldığı dördüncü madde tüm maddeler geçtikten sonra revize edilerek yeniden oylandı. O madde de kabul edildi.

KILIÇDAROĞLU ÜZÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEDİ
Tüzüğün tümünün kabul edilmesinin ardından kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ön seçim maddesi yüzünden yaşanan tartışmalara üzüldüğünü söyledi.

MİLLETEKİLİ BELİRLEME MERAKLISI DEĞİLİM
“Tüzüğümüze göre aslolan ön seçimdir. Partimiz ön seçimden vazgeçmedi. Temel olan budur. Ön seçimler kaldırılmadı. Genel seçimlerde adaylarımızı dengeli olarak belirleyebilmek için düzenleme yaptık” bilgisini veren Kılıçdaroğlu, “Ben ve MYK ve PM üyelerimiz de ön seçime girecek. Ben milletvekili belirleme meraklısı değilim. Partiye ön seçim kültürünü yerleştirdik mi bunu kimse kaldıramaz. Benden sonraki genel başkanlar da kaldıramaz. Hatta o maddeyi çekecektim. Arkadaşlar istemediler. Siyasi Partiler Yasası, bize her türlü yetkiyi veriyor. Parti Meclisi toplantısında söyledim, kimse bizden kontenjan adaylığı beklemesin” dedi.

ARTIK TARTIŞMALARI BİTİRELİM
Parti içindeki tartışmaların bitirilmesini isteyen Kılıçdaroğlu, “Kurultayımız bitti. Artık parti içi tartışmaları bir tarafa bırakacağız. Şimdi bu tartışmayı bitirelim ve önümüze bakalım.
Milletvekillerimiz grup halinde yarından itibaren sahaya inecek” dedi.