Siyaset
Giriş Tarihi : 10-03-2018 13:30   Güncelleme : 10-03-2018 13:30
Abone ol

Tüzük Kurultayında 'İnce' Çıkış

CHP’nin Tüzük Kurultayı’nda söz alarak eleştirilerini dile getiren Yalova Milletvekili Muharrem İnce’den sürpriz bir çıkış geldi.

Tüzük Kurultayında 'İnce' Çıkış

CHP’nin Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği Tüzük Kurultayı’nda tüzük taslağının tümünün üzerindeki görüşmeleri sırasında bir ay önce gerçekleştirilen olağan kurultayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce de kürsüye çıkarak öneri ve eleştirilerini dile getirdi.

DELEGE İRADESİNE SAYGI GÖSTERİYORUM
Konuşmasında bir ay önce yaşanan kurultay yarışı hakkında bilgi veren İnce, “Olağan Kurultay’da delegenin yaptığı tercihe saygı gösteriyorum. Ancak şimdi tüzükle ilgili eleştirilerim kişiye bağlı değerlendirmeler değildir. Partimizin, geleceği için burada konuşuyorum” dedi.

GENEL BAŞKAN DOĞAL ADAY OLSUN
Genel Başkan adaylığı konusunda sürpriz bir öneride bulunan İnce, “Partinin Genel Başkanı, kurultayda doğal aday olsun. İmzayla aday gösterilmek zorunda kalmasın. Genel Başkan, yeniden aday olacaksa imza toplamadan doğrudan aday olsun. Diğer yandan genel başkan adayları ise yüzde 5 ile 10 imza arasında sınırlandırılsın. Üst sınır konulsun. Böylece yaşanan imza rezaletine son verilsin” teklifinde bulundu.

81 İLDE GİRMEYE HAZIRIM
Partinin bütün kademelerinde üyelerle ön seçim yapılmasını ve parti içi demokrasinin işletilmesini isteyen İnce’ye, delegelerden birisinin, “Sen ne zaman ön seçime girdin?” şeklinde laf atınca, “Ben Türkiye’nin 81 ilinde ön seçime girmeye hazırım. Buradan iddia ediyorum. 81 ilin hepsinde de ön seçimden çıkacağıma inanıyorum” yanıtını verdi.

İnce’nin cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine ilişkin taslak tüzükte yer alan ifadelerin netleştirilmesini de isteyerek, “Cumhurbaşkanı adayımız 1 milyon 200 bin üyemizin ön seçimiyle belirlensin” önerisinde bulunduğu öğrenildi.