Gündem
Giriş Tarihi : 29-04-2016 15:40   Güncelleme : 29-04-2016 15:40
Abone ol

UMKE’nin kurtarma tatbikatı gerçeği aratmadı

EDİRNE - Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen yaralı kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı

UMKE’nin kurtarma tatbikatı gerçeği aratmadı
EDİRNE - Edirne İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organize edilen yaralı kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Trakya illerini kapsayan 20. bölgede 'Temel eğitim ve UMKE tatbikatı' programı gerçekleştirildi. Bir hafta süren programın ilk 3 gününde sağlık görevlileri acil durumlarda yapılması gerekenlerle ilgili olarak teorik bilgi aldı.

Programın son 2 gününde ise sağlık görevlileri sahaya indi. Trakya Üniversitesi Tunca Yerleşkesi'ne gelen sağlıkçılar, gece ve gündüz tatbikatlarını icra etti. Çöken bir binanın enkazı altında kalan yaralıyı kurtarma tatbikatı ise gerçeğini aratmadı.

Bina enkazında bir kadının mahsur kaldığı bilgisinin alınması üzerine Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri harekete geçti. Olay yerine ulaşan ilk ekip gerekli önlemleri aldıktan sonra merkezinden yardım istedi.

Kısa bir süre içerisinde olay yerine gelen ekipler, yaralıya enkaz altında ilk müdahaleyi yaptı, ardından yaralı mahsur kaldığı yerden çıkarıldı.
Olay yerine sevk edilen bir ambulansa alınan yaralı hastaneye kaldırıldı.
Enkaz altında kalan kadının eşini canlandıran bir sağlık görevlisinin performansı ise tiyatro oyuncularına taş çıkarttı.

Olaya müdahale eden görevlilerden eşinin durumuyla ilgili sürekli bilgi alan endişeli eş, görevlilere ve çekim yapan basın mensuplarına tepki vermeyi de ihmal etmedi.

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Erhan Turhan, Trakya illerinin temel eğitim ve UMKE tatbikatının gerçekleştirdiklerini söyledi. Tatbikatın ilk 3 gününde teorik eğitimin verildiğini belirten Turhan, son 2 günlük dilimde ise pratik uygulamalarla yeni katılım sağlayan UMKE’ci arkadaşlarının eğitim becerisini sağlamak amacıyla burada bir tatbikat yaptıklarını anlattı.
Turhan, tatbikatta olayın nasıl ve ne şekilde cereyan ettiğini doğru ve yanlış uygulamalarını burada denetleme fırsatı bulduklarını ve arkadaşlarının bu işi başarıyla tamamladığını vurguladı.

Trakya Üniversitesi’nde görevli sağlık memuru Özcan Bilgün, UMKE’ye gönüllü olarak katıldığını kaydederek, bu kapsamda bir haftalık bir eğitimden geçtiklerini açıkladı. Devlet Hastanesi’nde görevli hemşire Goncagül Tekel de UMKE’ye gönüllü olarak katıldığını bir haftalık temel modül eğitimini aldıklarını dile getirdi.
Cihan