Siyaset
Giriş Tarihi : 26-05-2016 14:06   Güncelleme : 26-05-2016 14:16

Utku Çakırözer sağlıkçıların sorunlarını dinledi

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Türk Tabipleri Birliği Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Hamit Güçlüer ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

Utku Çakırözer sağlıkçıların sorunlarını dinledi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, geçtiğimiz günlerde yaptıkları kongre sonunda Eskişehir Tabip Odası Başkanlığı’na yeni seçilen Dr. Hamit Güçlüer ve yönetim kurulu üyelerine tebrik ziyaretinde bulundu ve hekimlerin sorunlarını dinledi. 

Çakırözer, Eskişehir’de tüm meslek örgütleriyle görüşerek taleplerini, sorunlarını dinlemek ve çözüm önerilerini paylaşmak, odaların tecrübelerinden yararlanmak istediğini belirtti. Tabip Odası’nın yeni başkan ve yönetimine başarılar dileyen Çakırözer, ülkemizde sağlık ve sağlık çalışanların sorunlarının arttığına dikkat çekti. 

SAĞLIK İÇİN SAĞLIKLI BİR HİZMET

“Eğer doktorlarımız başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımız rahat ve bilimsel çalışma ortamı bulamazsa, işte sağlıksızlık burada başlar. Mesleğini yaparken mutlu ve huzurlu olmayan, ekonomik ve sosyal sıkıntılar yaşayan hekimler ve sağlık çalışanları, sağlıksız bir toplumun da temelini oluşturur”  diyen Çakırözer, Sağlıkta Dönüşüm Programı altında yürütülen politikalarla, sağlık çalışanlarının temel haklarının göz ardı edildiğini ve sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğine dikkat çekti. İş yükünün arttığını, yoğun iş temposunun ardından, fazla mesai ve nöbetlerin sağlık çalışanlarını her geçen gün biraz daha yıprattığını belirten Çakırözer, şöyle devam etti:

“Kendimizin ve sevdiklerimizin canımızı, sağlımızı teslim ettiğimiz doktorlarımız, sağlık çalışanlarımız büyük sorunlarla karşı karşıya. Zaten son derece zor koşullarda gece gündüz demeden fedakarca yurttaşlarımızın sağlığı ile yakından ilgilenen hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ekonomik ve sosyal hakları maalesef istenilen seviyede değil. Bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesini de olumsuz olarak etkiliyor. Sağlık emekçileri emekliliğe yansıyacak temel ücretlerin iyileştirilmesini, fiili hizmet zamlarının ödenmesini, tıp eğitiminde niceliği değil, niteliği önceleyen politikaların uygulanmasını, bütün yurttaşların eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık hizmetine ulaşabilmesini talep etmektedir. Gece gündüz demeden mesai yapan sağlık çalışanlarımız, şiddete en çok maruz kalan kesim konumuna geldi.  Hep birlikte sorunları sahiplenerek çözümü konusunda elimizden geleni yapacağız. Ortak amacımız ülkemizin sıkıntıları ve sorunlarının çözülmesidir.” 

Sağlık uygulamalarında taşeronlaşma ve özelleştirme uygulamalarının hızlandığını da belirten Çakırözer, kendisine iletilen sorun ve taleplerin Meclis’te takipçisi olacağını vurguladı. 

CHP milletvekilinin ziyaretinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Eskişehir Tabip Odası Başkanı Dr. Hamit Güçlüer de sağlık alanındaki sorunların arttığını belirtti ve hekimlerin çalışma şartlarının ağırlaştığını vurguladı. Güçlüer, hekim ve sağlık çalışanlarının sorunlarını içeren dosyayı Çakırözer’e iletirken, dayanışma içinde sağlık alanındaki sorunları dile getirmeyi sürdüreceklerini belirtti.

AdminAdmin