Gündem
Giriş Tarihi : 14-03-2016 17:00   Güncelleme : 14-03-2016 17:00
Abone ol

UÜ Rektörü Prof. Dr. Ulcay: Yeni mezundan sektörü kurtarması beklememeli

BURSA - Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof

UÜ Rektörü Prof. Dr. Ulcay: Yeni mezundan sektörü kurtarması beklememeli
BURSA - Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, yeni mezun birinin hemen sektöre katkı yapmasının istendiğine dikkati çekerek, "Hayata yeni adım atmış birisinden sektörleri kurtarmasını beklemenin bir anlamı yok. O gençler önce kendini geliştirmeli ki bir faydaları olsun." dedi.

Uludağ Üniversitesi, mühendislik fakültelerindeki eğitim kalitesini yükseltmek amacıyla Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) ile işbirliğine gitti. UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve fakülte yöneticileri, farklı disiplinlerdeki mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak Türkiye'de mühendislik eğitiminin kalitesinin yükselmesine yardımcı olan MÜDEK yöneticilerini üniversitede ağırladı.

KALİTELİ EĞİTİMİN ALT YAPISI HAZIRLANIYOR

MÜDEK ile yapılacak ortak çalışmanın Uludağ Üniversitesi için fayda sağlayacağına inandığını söyleyen Rektör Yusuf Ulcay, sadece mühendislik için değil, diğer fakültelerdeki eğitim ve öğretim hizmetlerindeki kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalar da yürüttüklerini açıkladı. Çok daha donanımlı ve kalifiye eğitim vermek için çalıştıklarını anlatan Rektör Ulcay, "Sadece verilen eğitimin kalitesini yükseltmek için değil, eğitim verilen mekanların ve üniversitenin fiziki koşullarının kalitesini de yükseltmek için projeler üretiyoruz. Öğrenci kalitesinin arttırılması ve mekânların iyileştirilmesinin yanında mezun edilen öğrencilerin de sektöre hazır edilmesi gerekiyor. Yeni mezun bir öğrencinin hemen sektöre katkı yapması isteniyor. Oysa daha önce yeterli stajı yapmamış, sadece teorik eğitim almış bir gence önce yapacağı mesleği öğretmek gerekiyor. Staj imkânlarının genişletilmesi ve geliştirilmesi için ilgili kurumlar ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Ancak, çalışma hayatına yeni atılmış birisinden sektörü kurtarmasını beklemenin bir anlamı yok. O gençler önce kendilerini geliştirmeli ki ilerleyen dönemlerde sektöre faydaları olsun." diye konuştu.Cihan