Gündem
Giriş Tarihi : 02-03-2016 19:15   Güncelleme : 02-03-2016 19:15
Abone ol

Vali Şahin: Bin 258 kamu binası depreme dayanıklı hale getirildi

İSTANBUL - İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle bir mesaj yayınladı

Vali Şahin: Bin 258 kamu binası depreme dayanıklı hale getirildi
İSTANBUL - İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle bir mesaj yayınladı. Vali Şahin mesajında "Bin 258 kamu binası yenilenerek ya da güçlendirilerek depreme dayanıklı hale getirildi." dedi.

Yayınlanan mesajda “Coğrafyasının yüzde 92’sinin, nüfusunun yüzde 95’inin deprem kuşağında konumlandığı, tarih boyunca birçok yıkıcı depreme maruz kalan ülkemizde; depreme karşı duyarlılık oluşması, gerekli kişisel ya da kurumsal tedbirlerin eksiksiz bir şekilde alınması gerekliliği her türlü izahtan varestedir.” ifadeleri kullanıldı.

Son yıllarda binlerce vatandaşın depremde hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu acılardan gerekli dersler çıkarılmaya çalışılmış, bu yönde birçok adım atılmıştır. Yasal mevzuat iyileştirilmelerinin yanında sağlanan birçok imkânla ilimizde depreme hazırlık yönünde önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bin 258 kamu binası yenilenerek ya da güçlendirilerek depreme dayanıklı hale getirilmiş, köprüler, viyadükler, otoyolların güçlendirilmesi sağlanmış ayrıca kentsel dönüşüm uygulamalarıyla 40 bin 379 yapı riskli olarak belirlenmiş olup 11 bin 349 konut veya iş yeri yıkılarak yerlerine daha modern ve depreme daha dayanıklı binalar inşa edilmiştir.” denildi.

Başta AFAD müdürlüğü olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar ile konuyla ilgili sivil toplum kuruluşları tarafından 1.2 milyon İstanbullunun deprem konusunda bilgilendirildiği ifade edilen yazılı metinde, “Depremden korunmanın ilk ve en önemli yolu; bilgili, bilinçli, sorumlu vatandaşlar yetiştirmektir. Bu düşüncelerden hareketle 1-7 Mart Deprem Haftası'nın daha bilinçli ve deprem olgusuna daha hazırlıklı bireylerin sayısının arttırılmasına vesile olması temenni ediyorum.” ifadelerine yer verildi. Cihan