Siyaset
Giriş Tarihi : 13-07-2016 13:25   Güncelleme : 13-07-2016 13:25
Abone ol

''Vatandaş yapılan Suriyelilere askerlik muaf belgesi verildiği doğru mu?''

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, son günlerde kamuoyunu meşgul eden Suriyeli mültecilerin Türk vatandaşlığına alınmasına ilişkin açıklamalarla ilgili Meclis’e soru önergesi verdi.

''Vatandaş yapılan Suriyelilere askerlik muaf belgesi verildiği doğru mu?''

Altaca Kayışoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kilis’te yaptığı açıklamadan sonra gündeme oturan ancak 7 Haziran genel seçimleri öncesine uzanan bir süreçte Suriyelilere vatandaşlık verildiği yönünde ciddi emareler olduğunu, ancak bunun kamuoyundan saklandığını savundu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Meclis’te yaptığı konuşmada daha önce vatandaşlık verilmiş Suriyeliler olduğunu satır arasında geçirdiğine dikkat çeken CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi.

Altaca Kayışoğlu, 15 Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşından kaçıp Türkiye’ye sığınan mültecilerden bugüne kadar kaçının vatandaş yapıldığını kamuoyunun da merak ettiğini vurgulayarak, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1.      Suriye’de 15 Mart 2011’de çıkan iç savaşın ardından Türkiye’ye sığınan kaç Suriyeliye Türk vatandaşlığı verilmiştir?

2.      Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyelilerin kaçı erkek kaçı kadındır?

3.      Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyelilerin eğitim durumları ve meslekleri kriter olarak kabul edilmişse, hangi mesleki alanlara öncelik verilmiştir?

4.      Türk vatandaşlığına kabul edilen Suriyeli erkekler, her Türk vatandaşı gibi askerliğe tabi olacaklar mıdır?

5.      Bugüne kadar Türk vatandaşlığına kabul edilenler daha çok hangi illerde iskân ettirilmektedir?
Altaca Kayışoğlu, “Suriyelilerin geleceği herkesi ilgilendiren bir konudur. Bu nedenle bugüne kadar kamuoyunun bilgisi dışında atılan her adım açıklanmalıdır. Meşru zemine oturtulmak istense de milletin bilgisi dışında gerçekleşen hiçbir girişim meşru değildir. Bu duruma yol açanlar bunun hesabını vermek zorundadır” diye konuştu.