Teknoloji
Giriş Tarihi : 09-12-2019 09:00

Wollox ile Ekranlar Özgürleşiyor

Tahta, duvar, cam ya da halı… yansıdığı her yüzeyi anında dokunmatik bir ekrana dönüştüren Wollox aramızda! Çocuklar için hemen her yer anında bir oyun alanı haline gelirken, iş toplantılarında sunum yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Wollox ile televizyon ya da projeksiyon cihazınızı uyumlu hale getirin; özgürce dokunun, yazın, çizin! Wollox’un endüstriyel tasarımının altında Mete Mordağ’ın imzası var.Mordağ, “Wollox; teknolojinin iyi tasarım ile harmanlandığında ortaya çıkan katma değere çok güzel bir örnek.” diyor.

Wollox ile Ekranlar Özgürleşiyor

Öyle bir cihaz düşünün ki yansıttığınız her yeri dokunmatik bir ekrana dönüştürsün! İster duvarınız, ister çocuk odanızdaki halı, ister toplantı masasınız… aklınıza ne gelirse. Hayal etmesi bile zor değil mi? Ama artık bize çok yakın. İnteraktif bir ekran dönüştürücü ile her türlü ekran veya projeksiyon alanını boyutundan bağımsız olarak dokunmatik bir yüzeye dönüştüren Wollox son derece şaşırtıcı bir teknoloji. Arıkovanı fonlama platformunda 232 bin TL ile fonlanarak hayata geçirilen Wollox geçtiğimiz ay piyasaya çıktı.

 

Wollox görüntü kontrol sistemi, fuar alanları, konferans salonları, büyük toplantı salonları ve benzeri geniş alanlarda projeksiyon cihazlarının sunum yapılan bilgisayarlarla kablosuz bağlantı kurmasını, görüntünün yansıdığı alanı etkileşimli çalışma alanına çevirmesi için tasarlanmış ve üretilmiş bir cihaz. Bu sayede projeksiyon cihazı ve bilgisayar arasında uzun mesafe kablolama ve bilgisayar üzerinden sunum yapma zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Kafede yapılan bir iş toplantısında masa anında dokunmatik bir ekrana dönüşebiliyor.

 

Wollox, öğrenciler için de kullanışlı bir sistem. Devlet okullarında ve özel okullardaki eğitim ve iletişim sürecine katkısı çok büyük. Hatta Wollox’u eğlenceli bir öğretim aracı olarak da tanımlamak mümkün. Örneğin, anaokullarında çocuklar için zemin çizebildikleri, boyayabildikleri koskoca bir yüzeye dönüşebilir; yere ufak bir şehir veya liman çizip gemilerini arabalarını üzerinde gezdirebilirler.

 

Uzaktan kontrol edilebiliyor

Uzaktan yönetim kalemi sayesinde projeksiyon cihazının yansıdığı alanı (projeksiyon perdesi, tahta, duvar, cam, televizyon vb.) dokunmatik hale getiriyor ve bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilmenizi sağlıyor. Daha önce bilgisayar üzerinden yaptığınız çalışmalara Wollox sayesinde görüntünün yansıdığı alanda rahatça devam edebiliyorsunuz. Wollox uzaktan görüntü kontrol sistemi Radyo Frekans protokolü kullanarak, Wi-Fi kullanan benzer ürünlere kıyasla daha hızlı veri ve görüntü transferi sağlıyor. Bu sayede takılma, donma ve gecikme gibi sorunların yaşanmasını önlüyor. Wollox, cep telefonu ve tablet bilgisayarların kullanabilmesi için Wi-Fi bağlantısı sunuyor. Cep telefonu ya da tablete de yüklenebilecek uygulama sayesinde mobil cihaz Wollox’a bağlanabiliyor.

 

“Tasarım olmazsa olmaz”

Teknolojiyle tasarımın buluştuğu noktada endüstriyel tasarım devreye giriyor. Wollox’un tasarımının altında imzası bulunan Mete Mordağ ürünün yolculuğunu şu şekilde anlatıyor: “İyi tasarım, iyi mühendislik ve iyi pazarlama ile sentezlendiğinde ortaya başarılı bir ürün çıkıyor. Wollox da işte bu ortaklığın ürünü; iyi tasarımın ileri teknolojiyi kullanıcısı için anlaşılır, ulaşılabilir ve yalın bir ürüne dönüştürdüğü çok güzel bir proje. Bu da bir kez daha endüstriyel tasarımın; arkasındaki teknik ne kadar teferruatlı olursa olsun, iyi fikrin, pazara doğru şekilde kazandırılması noktasında ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Wollox’un kullanım alanı o kadar geniş ki, henüz hayal edemediğimiz birçok yeni kullanım senaryosunun kapılarının da yakın gelecekte açılacağını düşünüyoruz.”

 

Mordag Design “Rasyonel Sanat Stüdyosu” hakkında:


2007’de tasarımcı Mete Mordağ tarafından kurulan Mordag Design Studio, müşterilerine konsept tasarımdan üretime dek endüstriyel tasarım alanında 360 derece destek vermektedir. Teknoloji ürünleri, ev gereçleri, mutfak eşyaları, aksesuar, mobilya, sualtı dalış ekipmanları, kentsel donatılar, yapı ürünlerini içeren oldukça geniş bir sektör yelpazesinde faaliyet gösteren markalarla inovatif, kalıcı ürünler üzerine çalışmaktadır. Sunduğu hizmetin yenilikçi bakış açısı ve mühendislik alt yapısı sayesinde bugüne kadar müşterilerine 25’in üstünde patentli ürün ve fikir kazandırmıştır. Bu geniş ağın içerisinde altı farklı sektörde ödüllere sahip Mordag Design Studio’nun kaleminden çıkan 100’ü aşkın ürün 25’i aşkın ülkede kullanıcıları ile buluşmaktadır.

www.mordagdesign.com

 

Mete Mordağ hakkında:

İstanbul doğumlu Mete Mordağ, 1996’da Alman Lisesi, 2001’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Yaratıcı sanatlara olan tutkusunu ve pozitif bilimlere olan yatkınlığını birleştirme isteği onu endüstriyel tasarım dünyasına yönlendirdi. Sydney New South Wales Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım yüksek lisans eğitimini tamamlayarak 2005’te İstanbul’a döndü. Geniş bir sektör yelpazesi için güzelliğin ve mantığın ortak bir dilde konuştuğu kalıcı ürünler tasarlayan Mordağ, tasarıma yaklaşımını şöyle özetliyor: “Evren estetikteki büyük uzmanlığını kanıtlamıştır, çünkü yaradılışa olan mantıksal yaklaşımı kusursuzdur. Ortaya koyduğu “istisnasız güzelliğin” ardındaki her bir kıvrımın, bağlantının, ölçünün çok net sebepleri vardır. Müziğin, rengin, formun, her birinin doğruya ve güzele yönlendiren bir matematiği vardır. Tasarım kendi özgün alanında bu matematiği öğrenmek ve bunu icra etmekle yükümlüdür. Bu anlamda o, rasyonel sanat olarak tanımladığı bu yaklaşım üzerinden “istisnasız güzelliği” hedeflemektedir.

AdminAdmin