Eğitim
Giriş Tarihi : 24-03-2021 22:32   Güncelleme : 24-03-2021 22:32
Abone ol

Yabancı ve Türk özel liseler karar verdi: LGS puanına bakacaklar

Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullar önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrencilerini LGS puanıyla alacak

Yabancı ve Türk özel liseler karar verdi: LGS puanına bakacaklar

Aralarında Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman okullarının yer aldığı özel liseler bu yıl da öğrencilerini Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre alma kararı verdi. pervinkaplan.com'un haberine göre Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) çatısı altında bulunan özel okullar 6 Haziran’da yapılacak 2021 LGS puanını okula giriş için kabul edecek. 

Taban puanlarını açıklayacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS puanlarını açıkladıktan sonra özel okullar da kendi puanlarını duyuracak. Okullara ön kayıt-kesin kayıt sistemi ile kayıt yapılacak. En az  iki kez ön kayıt-kesin kayıt ardından okullarda boş kontenjan olursa serbest kayıt dönemine geçilecek.

Birden fazla okula ön kayıt yapılacak

Puanı tutanlar birden fazla okula ön kayıt yaptırabilecek, ancak kesin kayıt tek bir okula olacak. Bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Özel okullara kayıt yaptıranlar ise devlet liseleri için tercih yapamayacak. Ancak özel okullardan kayıtlarını sildirirlerse devlet okullarını tercih edebilecek ya da nakil dönemini bekleyecek.

Yabancı özel liselerde olduğu gibi LGS puanıyla öğrenci alan Türk özel liselerinde de aynı sistem işleyecek.

TÖZOK, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile önümüzdeki hafta görüştükten sonra kayıt takvimini de açıklayacak. Talepleri ise devlet liseleri için tercih başlamadan özel okulların kayıtlarını yapması olacak.