Gündem
Giriş Tarihi : 03-08-2021 14:09   Güncelleme : 03-08-2021 14:09
Abone ol

Yangın helikopteri için bakanlık izni bekleniyor

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi, bir Rus firmasından yangın söndürme helikopteri kiralamak için gerekli girişimleri tamamlayarak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izin vermesini bekliyor.

Yangın helikopteri için bakanlık izni bekleniyor

Orman yangınlarıyla mücadele eden Antalya’nın merkez belediyesi Muratpaşa Belediyesi, yangın söndürme helikopteri kiralamak için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurdu. 

Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, CHP’li Belediye Başkanı Ümit Uysal, kiralama için bir Rus firmasıyla görüşmeleri tamamladıklarını ve 3.5 ton su kapasiteli helikopterin kiralanması için anlaştıklarını söyledi. Ancak mevzuat gereği Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izninin gerektiğine işaret eden Uysal, dün izin ve onaylar için gerekli yazışmayı yaptıklarını açıkladı. 

Başkan Uysal, şöyle konuştu: 

“Bütün sahalarda iş makinalarıyla, arazözlerle yangınla mücadele devam ediyor. Bu yangın hiç istenmeyecek boyutlarda genişledi ve büyüdü. Havadan mücadele gerekiyor. ‘Havadan mücadeleye nasıl katkıda bulunabiliriz’ diye iki gündür bir Rus firması ile görüşüyoruz. Havadan yangına müdahale edebilecek bir helikopter kiralanması ile ilgili mutabık kaldık. Yasal zorunluluk nedeni ile Tarım ve Orman Bakanlığımıza müracaat ettik. Dün saat 18.49 itibari ile dilekçemizi sunduk. Cevap bekliyoruz. Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı aracılığıyla bu helikopteri yangınla mücadelede kullanmak istiyoruz.”

Ajans Bizim