Siyaset
Giriş Tarihi : 17-02-2022 11:31

'Yapılandırmanın Faizi Olur Mu?'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi  Gürer çiftçilerin sorunlarını gündeme taşımaya devam ediyor. Gürer  çiftçileri için  verdiği kanun teklifleri ile  yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Çiftçinin kullandığı  Mazot için KDV % 1 düşürülüp ÖTV sıfırlanmasını istedi. Cumhurbaşkanın açıkladığı önlemleri de değerlendiren Gürer fırlayan gübre, mazot, tarım ilacı, sulama suyu faturaları artarken açıklama yapmazken bu kere gübre de yapılan indirimi duyurdu. Bir yol öncesine göre bu indirimlerde gübrenin yüksek fiyatını normale getirmiyor. Bu kere elektrik, mazot, tarım ilacında da indirim yaratılmalıdır. Gübre ve tarım ilacı  çiftçinin alım gücüne uygun oluncaya kadar fiyatı  düşürülmelidir. Görünen o şeker pancarı çiftçisi ekmeyeceğiz demesi iktidara önemli bir etki yansıması olduğu görülüyor. Girdiler normale dönmeden maliyetler düşmez” dedi.

'Yapılandırmanın Faizi Olur Mu?'

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Ziraat Bankasının çiftçilerin olan borçlarına yapılandırma getirdiğini ancak yapılandırmaya da faizin eklendiğini de eleştridi., “Kredisini ödemekte zorlanan çiftçinin borç yapılandırmasında faiz uygulanmasının mantığı var mı? “ diye sordu. 

MAZOTTAKİ VERGİ 

Halen 15 lira 59 kuruş olan mazot fiyatının içinde 4 lira 23 kuruş tutarında vergi kaleminin olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar dikkate alınarak, ÖTV ve KDV’nin kaldırılması gerektiğini söyledi. 

GÜRER’İN KANUN TEKLİFLERİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son dönemde çiftçilerin sorunlarına yönelik hazırlayıp TBMM Başkanlığına sunduğu Kanun Tekliflerinden de bahsetti. Gürer, tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre ve tohum için KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi, çiftçinin üretim yapabilmesini direkt etkileyen faktörlerin başta traktörler olmak üzere haczedilmesinin engellenmesi, çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının faizlerinin silinmesi, tarımsal sulamada kullanılan elektrik faturalarının her ay değil, hasat dönemlerinde ve 6 aylık süreçlerle ödenmesi, tarımsal üretimde kullanılan tüm makine ve ekipmanların KDV’sinin yüzde 1’ e indirilmesi gibi konularda Kanun Teklifleri verdiğini hatırlattı. 

TARIMSAL EKİPMANLARIN KDV’Sİ YÜZDE 1’E DÜŞÜRÜLMELİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, açıklamasında ayrıca, iklimsel olarak farklı bölgelerde farklı zamanlarda çiftçilerin çeşitli zarara uğradığına dikkat çekerek, bu sorunları önlenmesine yönelik ekipmanların yüzde 18 olan KDV’sinin de yüzde 1 olarak düzenlenmesi gerektiğine değindi. 

İKTİDARA TAVSİYE 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin gittiği her yerde “Çiftçilerimiz mutlu” şeklindeki sözlerini de eleştiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Biz de alanları geziyoruz, bu güne kadar mutlu çiftçiye rastlamadık. Sayın Bakan gittiği yerde etrafını çeviren mutlu azınlığa değil, bir tarlaya giderek, çiftçiyle birebir görüşmeli, sorunlarını dinlemeli, ilaç, gübre, mazot fiyatlarını sormalı” önerisinde de bulundu. 

KIRSALA SAHİP ÇIKMALIYIZ 

Türkiye’de nüfusun yüzde 94’ünün kentlerde, yüzde 6’sının da kırsalda yaşadığına değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kırsala sahip çıkılmaması halinde ülke olarak gelecekte sorunlarımızın daha da artacağından endişe ettiğini belirtti.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ 

Tarımsal üretimde yaşanan sorunların çözümüne yönelik önerilerini de sıralayan Gürer, “Çiftçiye gerçek manada destek verilmeli, kırsala dönüşün yolu açılmalı, üst gübre konusunda mutlaka daha radikal  önlem alınmalı, çiftçinin girdi maliyetleri düşürülmeli, hububat ve bakliyatta ülkemizin kendi kendine yetecek seviyede üretim yapmasını sağlayacak önlemler alınmalı. Gübre, tohum, ilaç, mazot, sulama suyunda kullanılan elektrik giderleri makul seviyeye çekilmeli, bitkisel üretimle ilgili zararlılarla mücadele edilmeli” diye konuştu. 

MARKET DENETİMLERİYLE FİYATLAR DÜŞMEZ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, temel gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesinin ardından marketlerde yapılan denetimlerin, gıda ürünlerinde fiyatların düşmesini sağlayacağı yönündeki inanışın da gerçekçi olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu yolla temel gıda ürünlerinde fiyatların düşeceği sanılıyor. Girdi maliyetleri düşürülmeden ürünlerin fiyatlarının düşmeyeceği bilinmelidir. Girdi maliyetlerindeki artış ulaşımda, nakliyede, stoklamada, depolamada da eklendiğinde daha da artıyor. Türkiye olarak bu sorunla ortadan kaldıracak önlemler almalıyız. Algılarla, günlük politikalarla sorun ortadan kalkmıyor.

AdminAdmin