Siyaset
Giriş Tarihi : 16-07-2018 12:52   Güncelleme : 16-07-2018 12:52
Abone ol

'Yargıtay Berberoğlu'nun tahliyesi için neyi bekliyor?'

Yarkadaş: "Yargıtay, yeniden milletvekili seçilen Enis Berberoğlu için harekete geçmelidir."

'Yargıtay Berberoğlu'nun tahliyesi için neyi bekliyor?'

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, "Berberoğlu 398 gündür haksız ve hukuksuz bir kararla cezaevinde tutuluyor. Yargıtay tahliye için neyi bekliyor?" diye sordu.

Maltepe L Tipi Cezaevi'nde tutulan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nu ziyaret eden CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, tahliye çağrısı yaptı.

398 GÜN OLDU...

Berberoğlu'nun 398 gündür cezaevinde olduğuna dikkat çeken Yarkadaş, "Hukuksuzluk, 24 Haziran'dan sonra katmerlendi" tepkisini gösterdi. Berberoğlu'nun 24 Haziran seçimlerinde yeniden milletvekili seçildiğini hatırlatan Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasa'nın dokunulmazlıkları kapsayan 83. maddesi hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak kadar açık ve net... Dokunulmazlıkları kaldıran geçici 20. maddede de durum çok açık ifade edilmişti... Yasa, 'Kişi yeniden milletvekili seçildiği takdirde, hakkındaki yargılama durur' diyor. Bu madde tam da Enis Berberoğlu'nun durumunu tarif ediyor. Yargıtay bu yüzden Berberoğlu dosyasını ivedi olarak ele almalı ve yaşanan hak ihlalini sona erdirmelidir. Berberoğlu yüzbinlerce kişinin oylarıyla seçilmiş bir milletvekilidir; yeri Maltepe Cezaevi değil, TBMM'dir..."

EREN ERDEM İÇİN ON KLASÖR DOSYA...

CHP PM Üyesi Eren Erdem'in de hukuksuz bir kararla tutuklandığına dikkat çeken Yarkadaş, "Eren Erdem hakkında on klasör ve altı bin sayfadan oluşan bir dosya hazırlanmış. Açıp baktığınızda incir çekirdeğini bile doldurmayacak şeyler olduğunu görüyorsunuz" dedi. Yarkadaş, Eren Erdem'in de tahliye edilmesini istedi.

TECRİT TEPKİSİ

CHP'li Yarkadaş, Eren Erdem'le görüşmek isteyen milletvekillerine Adalet Bakanlığı'nın izin vermemesini de eleştirdi. Yarkadaş, "Fiili bir tecrit politikası var" tepkisini gösterdi.

CEZAEVİNDEKİ DİĞER CHP'LİLER

Antalya'da CHP'li beş gencin 24 Haziran gecesi adliye önünde oylara sahip çıkmak istediği için buluşmalarının ardından tutuklandıklarını da hatırlatan Yarkadaş, "İzmir'de ise 14 kişi Muharrem İnce'nin mitinginin ardından tutuklandı. Gerekçe olarak da cumhurbaşkanına hakaret gösterildi" dedi. Yarkadaş, "CHP'ye yönelik sistemli bir sindirme operasyonu yürütülüyor" ifadesini kullandı.