Siyaset
Giriş Tarihi : 28-04-2017 22:04   Güncelleme : 28-04-2017 22:04
Abone ol

Yasama Faaliyeti Aleyhte Delil Oldu

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ın açtığı bir hakaret davasında Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi, skandal bir karara imza attı. Doğan’a “Kahpe Ermeniler” diye hakaret eden sanığa ceza vermeyen mahkeme, Doğan’ın bir soru önergesini ve hakaretten 2 ay sonra twitter hesabından yaptığı bir paylaşımı ve bir soru önergesi hakkında çıkan haberleri cezasızlık gerekçesi olarak gösterdi.

Yasama Faaliyeti Aleyhte Delil Oldu

Yargı, skandal bir karara imza atarak nefret söylemine, hakarete ve ırkçılığa vize verdi. Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi, “Kahpe Ermeniler” diyen sanığa ceza vermezken hakarete uğrayan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ı bir twitter mesajından ve soru önergesinden dolayı suçladı.

 

Manisa’da oturan İbrahim Kaplan, Selina Doğan’ın facebook hesabında “Kahpesiniz, Ermeni’nin, Bizans’ın uşaklığını halen alenen yapmaktasınız. Bizans’ın torunları yaşıyor da Sultan Fatih’in torunları öldü mü sandınız, kahpeler” şeklinde hakaret içeren bir yorum yazdı.

 

Doğan’ın söz konusu hakaret hakkında suç duyurusunda bulundu. Kaplan hakkında “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada sanık Kaplan yaptığı hakareti “milli ve dini duygularını” gerekçe göstererek savundu.

 

YASAMA FAALİYETİ ALEYHTE DELİL OLDU        

Mahkeme Başkanı Necdet Şahin, sanık Kaplan’ın sözlerinin kişinin onur ve haysiyetini küçük düşürücü nitelikte olduğunu ve hakaret niteliğinde bulunduğunu kaydetmesine karşın ceza vermeye gerek olmadığına karar verdi.

 

Hakim Şahin, sanığa ceza verilmemesine gerekçe olarak ise milletvekili Doğan’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu bir soru önergesi ve söz konusu hakaretten 2 ay sonra attığı twet hakkında çıkan haberleri gösterdi.

 

Kararı, skandal olarak değerlendiren ve hakimin sanığın savcılığa soyunduğunu belirten Doğan şöyle dedi:

 

“Bu skandal karar, Türkiye’de yargının ne hale geldiğinin açık bir göstergesi. Daha önce de benzer kararlara imza atan Hakim Necdet Şahin de bu kararıyla hukukun nasıl ayaklar altına alındığını göstermiştir.

 

Mağdur olarak gittiğim mahkemeden suçlu olarak çıktım. Bu kararla birlikte yargı, nefret söylemine ve ırkçılığa açıkça vize verildi.

 

Daha geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Nisan mesajında ‘Tek bir Ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine, dışlanmasına, kendini ikinci sınıf hissetmesine tahammülümüz yoktur’ demişti. Erdoğan’ın bu sözleri bizzat iktidar tarafından kontrol edilen göz ardı edilmiştir.

 

Daha geçen gün yüzlerce AKP’li, hakim ve savcı olarak atandı. Artık ‘taraflı’ değil ‘doğrudan bağlı’ bir yargı sistemi getiriliyor.

 

Her şeye karşın hukuk mücadelem devam edecek.”