Gündem
Giriş Tarihi : 14-07-2017 13:32   Güncelleme : 14-07-2017 14:06
Abone ol

YASED 15 Temmuz'un Yıldönümünde Mesaj Yayınladı

Türkiye’deki uluslararası doğrudan yatırımların yüzde 75’inden fazlasını temsil eden Uluslararası Yatırımcılar Derneği - YASED olarak, 15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemizdeki demokratik anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik darbe girişimini engellemeye çalışırken şehit ve gazi olan vatandaşlarımızı ve güvenlik güçlerimizi, bir kez daha şükranla anıyoruz. Şehitlerimize rahmet, iyileşme ve tedavi süreci devam edenlere şifalar, ailelerine de sabır ve kuvvet diliyoruz.

YASED 15 Temmuz'un Yıldönümünde Mesaj Yayınladı

Ülkemizin karşı karşıya kaldığı bu hain ve elim olay, Türk halkının tüm kesimlerinin, tüm siyasi liderlerin, iş dünyasının ve sivil toplum örgütlerinin birlik ve beraberlik içinde harekete geçmesiyle, başarısızlıkla sonuçlanmış, böylece Türkiye, demokratik anayasal düzene ve hukuk devletine olan bağlılığını ortaya koymuştur.

 

Demokrasimizin ve ekonomimizin gelişmesinin ancak çok partili demokrasi, hukun üstünlüğü ve rekabetçi bir serbest piyasa ekonomisi ile mümkün olduğunun bilinciyle YASED olarak, hukuk devletini ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik her türlü müdahalenin karşısındayız. Türkiye’nin istikrarına, ekonomisine ve hukuk devletine büyük zarar vereceğine inandığımız 15 Temmuz darbe girişimini bugün bir kez daha kınıyor ve benzeri girişimlerin bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz.

 

O günden bu yana toplumumuzun, anayasal sistemin ihlaline itirazını yüksek sesle dile getirmesi, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlükler ile insan haklarına bağlılıklarını ortaya koyması, ülkemizin geleceği açısından bizlere güven vermektedir.

 

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Türkiye’nin gücü, bölgesinin tek demokrasisi olmasından, küresel ekonomiye entegrasyonundan, serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde rekabetçiliği ve girişimciliği teşvik etmesinden, genç ve dinamik nüfusundan ve daha da önemlisi hukukun üstünlüğüne dayalı anayasal sisteme bağlılığından kaynaklanmaktadır.

 

YASED olarak, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de sağduyu ile meşru düzen, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde hareket edilmesinin önemine inanıyoruz. Türkiye’de demokrasi ve hukuk devletini daha da güçlendirecek adımların önü açıktır ve bu yönde kat edilecek mesafe, uluslararası doğrudan yatırımcıların Türkiye’ye olan güvenini daha da artıracaktır.

 

Dün olduğu gibi bugün de Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesine ve yaşanan olaylardan olumsuz etkilenmemesi için yapılması gerekenlere ilişkin görüşlerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmaya, daha fazla yatırım daha fazla istihdam hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz ve bu inancımızı yatırım perspektifimizi koruyarak göstermeyi sürdüreceğiz.