Gündem
Giriş Tarihi : 01-07-2021 09:49   Güncelleme : 01-07-2021 09:49
Abone ol

YASED Küresel Yatırım Günleri sona erdi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) ev sahipliğinde düzenlenen ve ilk gününde Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) Dünya Yatırım Raporu Türkiye lansmanının gerçekleştirildiği Küresel Yatırım Günleri sona erdi.

YASED Küresel Yatırım Günleri sona erdi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı'nın (UNCTAD) bu yıl “Sürdürülebilir Toparlanmaya Yatırım" temasıyla hazırladığı Dünya Yatırım Raporu’nun Türkiye lansmanını, dünya ile eş zamanlı olarak düzenlediği Küresel Yatırım Günleri’nin ilk gününde gerçekleştirdi. Küresel Yatırım Günleri’nin ikinci gününde, İstanbul Ekonomi Danışmanlık Yönetici Ortağı ve Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi (EDAM) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ülgen’in katılımıyla, Rapor’un bulguları çerçevesinde küresel makroekonomik ve jeopolitik gelişmeler değerlendirildi. Küresel Yatırım Günleri’nin üçüncü ve son gün konuğu ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu oldu. Dağlıoğlu ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi koordinasyonunda hazırlanan ve bir gün önce yürürlüğe giren Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisi konulu bir söyleşi gerçekleştirildi.

YASED Başkanı Ayşem Sargın, uluslararası doğrudan yatırımların seyri ve Türkiye’nin bu alandaki stratejileri ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

 “2020 yılı küresel ekonomi, ticaret ve yatırımlar için zor bir yıl oldu. Bunun yansımalarını, Dünya Yatırım Raporu’nda ifade edilen küresel uluslararası doğrudan yatırımlardaki %35’lik rekor daralmada da görüyoruz. 2021 yılından itibaren salgının seyrinde öngörülebilirliğin artması ile temkinli bir iyileşme beklentisi içindeyiz. Ekonomik açıdan yatırımların gündemini, tedarik zincirleri, dijitalleşme ve sürdürülebilir kalkınma gibi konular belirleyecek. 2021 yılında bu değişkenleri dikkate alan bir strateji çerçevesinde atılacak doğru adımlar ile Türkiye’de de, sıfırdan yatırımlar, birleşme ve satın almalar ve proje finansmanında olumlu gelişmeler görebiliriz. Bu kapsamda, geçtiğimiz hafta yayınlanan Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisini doğru zamanda atılan isabetli bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Ajans Bizim