Gündem
Giriş Tarihi : 19-07-2016 22:14   Güncelleme : 19-07-2016 22:14
Abone ol

Yeşil pasaportlular havalimanında kaldı

Yurtdışına çıkmak için Atatürk Havalimanı'na gelen yeşil pasaport sahipleri, seyahat engeliyle karşılaştı.

Yeşil pasaportlular havalimanında kaldı

 Özellikle memur eşleri ve çocukları resmi makamlardan görev yazısı alamadıkları için mağdur oldu. Yaşananlara tepki gösteren özel bir şirketin genel müdürü Mustafa Sulur, “Memur olan eşimin çalıştığı kurumdan belge almasını istedim. Çalıştığı kurum benim özel sektörde çalıştığımı dolayısıyla bana herhangi bir belge veremeyeceğini söyledi. Mağdur olan dünya kadar insan var. Memurlara belge veriliyor. Memurun eş ve çocukları burada mağdur oldu.” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yeşil ve gri hizmet pasaportu ile yurtdışına çıkmak isteyenlerden görevlendirme yazısı isteniyor. Islak imzalı olarak amirlerinden alınacak yazıyı pasaport kontrolünde sunanlar yine de Ankara merkezli olarak isim isim taranıyor. 

Yeşil pasaportu olan aile üyeleri de izin yazısına tabii. En çok sıkıntıyı da onlar çekiyor. Eşlerinin görevleri nedeniyle yeşil pasaport sahibi olan işadamları seyahatlerini yapamıyor. İzin yazısını verecek olan kurumların aile üyelerine izin yazısı vermemesi vatandaşları mağdur ediyor. Umuma mahsus olarak tabir edilen ve vatandaşın kullandığı bordo renkli pasaportlarla çıkış yapanların da memur olup olmadığı sorgulanıyor. Ayrıca ilk arama noktalarında tablet, dizüstü bilgisayar gibi cihazlar diğer eşyalardan ayrı olarak x-ray cihazından aranırken artık bu cihazlar açılıp kapatılarak kontrol ediliyor.

Atatürk Havalimanı’na yurtdışına çıkmak için gelen çok sayıda yeşil ve gri pasaport sahipleri, mağdur oldu. İş görüşmesi için Bahreyn’e gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na gelen Ahmet Yücealpa, “Yeşil pasaportluyum. Eşimin çalıştığı kurumdan il yada ilçe milli eğitimden yazı istediler bu saatte. Benim bir sonra uçağım var daha pasaporttan geçmiş değilim. Bugün uçamazsınız o yazıları getirmeden çıkamazsınız dediler. Burada belgesi var. Hazırlık yaptık, hangi kurum adına gittiğimizi belgeledik. Beni gönderen kişinin hangi kurumda olduğu var. Buna bakmadılar bile kesinlikle red. Böyle olunca da maalesef benim için büyük kayıp oluyor.” diye konuştu. 

MAĞDUR OLAN MEMUR EŞLERİ VE ÇOCUKLARI

Eşinin devlet memuru olmasından dolayı yeşil pasaport sahibi olduğunu aktaran Mustafa Sulur, “Yeşil pasaport yurtdışına çıkış yasağı konulduğu bilgisi haberlerde yer aldı ama detayına indiğinizde hangi belgeler istendiği muallak. Eşimden çalıştığı kurumdan belge almasını istedim. Çalıştığı kurum benim özel sektörde çalıştığımı dolayısıyla herhangi bir belge bana veremeyeceğini söyledi. Kurumlar arası iletişimden kaynaklı sorun yaşıyoruz. Elimde geçerli pasaportum olmasına rağmen, yurtdışına çıkamıyorum. Akşam Kazakistan’a gideceğim. Yarın tekrar İstanbul üniversitesine gidip belgeyi dileneceğim. Vermezlerse iş bağlantılarım yine kaldı. Mağdur olan dünya kadar insan var. Memurlara belge veriliyor. Memurun eş ve çocukları burada mağdur oldu. Bu mağduriyetin karşılanması için konuşulmuş Ankara’dan yanıt gelmemiş. Ankara’dan yazılı talimatla herhangi bir değişiklik yok.” ifadesini kullandı. 

Bu arada Türk Hava Yolları (THY) de memurların mağdur olmamaları için çalışma başlattı. THY'den yapılan açıklamada, "Başbakanlık talimatı ile izinleri iptal edilen kamu personelinin mağduriyet yaşamaması için satış ofislerimize başvurmaları durumunda bilet değişiklik talepleri ile ilgili gereken destek sağlanacaktır." denildi. 

 
CİHAN