Siyaset
Giriş Tarihi : 23-10-2017 14:15   Güncelleme : 23-10-2017 14:15
Abone ol

'Yolsuzlukların Üzerine Gideceğiz Diyenler Neyi Bekliyor?'

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımda kullanılan kart 27 sistemindeki usulsüzlük iddialarını TBMM gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı’na “Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 2006 Yılından itibaren toplu taşımada kullanılan Akıllı kart sistemi hesaplarının 2006-2014 yılları arasının denetleme dışı bırakılmasındaki amaç nedir? ” diye sordu.

'Yolsuzlukların Üzerine Gideceğiz Diyenler Neyi Bekliyor?'

CHP’li Gökdağ, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Sayıştay’ın AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporunda, Gaziantep’te 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart’la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6,5 milyon TL’lik açık tespit edildiğini, toplu taşıma İçin kullanılan Akıllı Kart Sisteminden “Elde Edilen Gelirler Hesabının” gerçeği yansıtmadığı banka hesabında 8.622.231,35-TL olması gerekirken 2.536.830,50-TL olduğu, 6.085.400,85.- TL eksik olduğu, ayrıca Akıllı kart sistemi toplu taşımanın yanı sıra belediyenin hayvanat bahçesinin girişinde giriş ücretinin ödenmesinde de kullanıldığı, bu hesapta da banka mevcudunun 297.847,92-TL eksik olduğunun tespit edildiğini belirtti.

Gökdağ, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 2006 Yılından itibaren toplu taşımada kullanılan Akıllı kart sistemi hesaplarının 2006-2014 yılları arasının denetleme dışı bırakılmasındaki amaç nedir? Belediye, Sayıştay Raporunda tespit edilen Akıllı Kart sistemini işleten firmanın sözleşmeye aykırı olarak ya ortak hesaptan başka bir hesaba para aktarması ya da bu hesap dışında başka bir hesap kullanması ve banka hesabındaki eksiklik nedeniyle söz konusu firmayla ilgili ne tür bir yaptırımda bulunmuştur? Belediye banka hesabındaki bu eksikliğin neden kaynaklandığının tespiti yönünde bir çalışma yaptırmış mıdır? Sayın Bakan “yolsuzlukların üzerine gideceğiz” açıklamanıza istinaden; Sayıştay’ın tespit ettiği son iki yılda oluşan 6,5 Milyonluk yolsuzluğu göz önüne alırsak Gaziantep Büyük Şehir Belediyesinin Akıllı Kart sistemine ait 2006- 20014 Yılları arası hesaplarının denetlenmesini düşünmüyor musunuz? Düşünmüyorsanız “yolsuzlukların üzerine gideceğiz” açıklaması havada kalmıyor mu?” sorularını gündeme taşıdı.

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Saygılarımla.

                       

                                                                                   Mehmet GÖKDAĞ    

                                                                                   Gaziantep Milletvekili

                                                                                           Adalet Komisyonu Üyesi

 

 

Sayıştay’ın AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili raporunda, Gaziantep’te 2006 yılından bu yana toplu ulaşımda kullanılan “akıllı kart’la (Kart 27) ilgili son iki yılın hesaplarında 6,5 milyon TL’lik açık tespit edilmiştir. Sayıştay’ın raporunda, toplu taşıma İçin kullanılan Akıllı Kart Sisteminden “Elde Edilen Gelirler Hesabının” gerçeği yansıtmadığı banka hesabında 8.622.231,35-TL olması gerekirken 2.536.830,50-TL olduğu, 6.085.400,85.- TL eksik olduğu, ayrıca Akıllı kart sistemi toplu taşımanın yanı sıra belediyenin hayvanat bahçesinin girişinde giriş ücretinin ödenmesinde de kullanıldığı, bu hesapta da banka mevcudunun 297.847,92-TL eksik olduğu anlaşılmıştır.

Buna istinaden;

  1. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 2006 Yılından itibaren toplu taşımada kullanılan Akıllı kart sistemi hesaplarının 2006-2014 yılları arasının denetleme dışı bırakılmasındaki amaç nedir?
  2. Belediye, Sayıştay Raporunda tespit edilen Akıllı Kart sistemini işleten firmanın sözleşmeye aykırı olarak ya ortak hesaptan başka bir hesaba para aktarması ya da bu hesap dışında başka bir hesap kullanması ve banka hesabındaki eksiklik nedeniyle söz konusu firmayla ilgili ne tür bir yaptırımda bulunmuştur? Belediye banka hesabındaki bu eksikliğin neden kaynaklandığının tespiti yönünde bir çalışma yaptırmış mıdır?
  3. Sayın Bakan “yolsuzlukların üzerine gideceğiz” açıklamanıza istinaden; Sayıştay’ın tespit ettiği son iki yılda oluşan 6,5 Milyonluk yolsuzluğu göz önüne alırsak Gaziantep Büyük Şehir Belediyesinin Akıllı Kart sistemine ait 2006- 20014 Yılları arası hesaplarının denetlenmesini düşünmüyor musunuz? Düşünmüyorsanız “yolsuzlukların üzerine gideceğiz” açıklaması havada kalmıyor mu?