Siyaset
Giriş Tarihi : 29-05-2019 12:05

YSK’dan kamu görevlisi tanımıyla ilgili görüş soruldu

İyi Parti, 31 Mart seçimlerinin iptaline gerekçe olan hataların 23 Haziran seçimleri öncesinde de tekrarlandığı gerekçesiyle, İstanbul’un 39 ilçesinde ilçe seçim kurullarınca oluşturulan, sandık kurulu başkan ve üyelerinin tespitine itiraz etmişti. O itirazla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Avcılar İlçe Seçim Kurulu, İyi Parti’nin itirazını kabul etti.

YSK’dan kamu görevlisi tanımıyla ilgili görüş soruldu

İyi Parti, 31 Mart seçimlerinin iptaline gerekçe olan hataların 23 Haziran seçimleri öncesinde de tekrarlandığı gerekçesiyle, İstanbul’un 39 ilçesinde ilçe seçim kurullarınca oluşturulan, sandık kurulu başkan ve üyelerinin tespitine itiraz etmişti. O itirazla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Avcılar İlçe Seçim Kurulu, İyi Parti’nin itirazını kabul etti.İtiraz 2. İlçe Seçim Kurulu tarafından kabul edilerek, “Sandık kurulu başkan ve üyelerinin, ayrıca 15.05.2019 tarihli listede adı geçenlerin tümünün, kamu görevlisi olup olmadıklarının, haklarında kanun hükmünde kararname ile ihraç kararı verilip verilmediğinin, terör örgütü ile bağlantılarının olup olmadığının ivedi şekilde araştırılarak kurulumuza bilgi verilmesinin istenmesine, konuya ilişkin Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne müzekkere yazılmasına, yine itirazda bahsi geçen kamu görevlisi kavramının ne şekilde yorumlanacağı, 657 sayılı yasaya tabi olmayan sözleşmeli, ücretli, 4/B statüsünde ve buna benzer statülerdeki çalışanların sandıklarda başkan ya da memur üye olarak görevlendirilip görevlendirilmeyeceği hususunda YSK’dan görüş sorulmasına karar verilmiştir” denildi.

 

TOP YSK’DA

İlçe Seçim Kurulu’nun kararını değerlendiren İyi Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Av. Osman Erusta, “YSK İstanbul seçiminin iptal edilmesine sandık kurullarının kamu görevlilerince oluşturulmadığını gerekçe gösterdi. Ne yazık ki, seçim iptal ettirenler itiraz ettikleri usulsüzlükleri yeniden yaptı. Biz de bunun üzerine 39 ilçede itirazlarımızı yaptık. 23 Haziran sonrasında bu konuya ilişkin kesinlikle pürüz istemiyoruz. Artık top YSK’da. Yaptığımız itirazların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Asla kimsenin şahsi çıkar ve menfaatleri için, kural ihlali yapmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.