Dünya
Giriş Tarihi : 11-01-2022 11:29   Güncelleme : 11-01-2022 11:29
Abone ol

Yunanistan'da eşcinsel veya biseksüel erkekler kan bağışlayabilecek

Yunanistan'da yıllara dayanan yasağın kaldırılmasının ardından, eşcinsel ilişki yaşayan erkekler artık kan bağışında bulunabilecek.

Yunanistan'da eşcinsel veya biseksüel erkekler kan bağışlayabilecek

1980'lerin başında, HIV/AIDS salgınının ortasında, dünyanın birçok ülkesinde başka erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerden kan bağışı yasağı getirilmişti.

HIV/AIDS'in gizemi çözülemediği için, hükümetler, enfekte kan kullanmaktan kaçınmak için uyuşturucu kullanıcıları ve mahkumlar tarafından bağışlanan malzemeleri yasaklamanın yanı sıra, sağlıklı olsalar bile eşcinsel ve biseksüel erkekleri de yasakladı.

1977'den beri başka bir erkekle cinsel ilişkiye giren bir erkeğin kan bağışı yapması engellendi. Yunanistan, dünyada eşcinsel/biseksüel erkeklerin kan bağışlamasına izin vermeyen son ülkelerden biriydi.

Ülkede dün itibariyle, Sağlık Bakanı Thanos Plevris'in Ulusal Kan Transfüzyon Merkezi'nden belgeleri incelemesini talep eden yardımcısı Mina Gaga'nın çabalarının ardından Yunanistan'ın yasağı kaldırıldı.

Kan bağışçılarının doldurması gereken yeni bir form oluşturan bir bakanlık kararnamesi, birinin kan bağışını yasaklayan kriterler listesinden eşcinsel eylemleri çıkararak oluşturuldu.

Karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.