Eğitim
Giriş Tarihi : 16-10-2019 13:35

Yunus Emre Enstitüsü; Magrib Bölgesinde Osmanlı Politikası sempozyumu Cezayir’de gerçekleşti

Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Cezayir’in Laghouat Üniversitesinde gerçekleştirilen “1518-1918 Modern Çağda Deniz ve Çöl arasındaki Magrib Bölgesi’nde Osmanlı Politikası” isimli sempozyum geniş bir katılımla gerçekleştirildi. gerçekleşen etkinliğe Türkiye’yi temsilen Cezayir Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Kara katılım gösterdi.

Yunus Emre Enstitüsü; Magrib Bölgesinde Osmanlı Politikası sempozyumu Cezayir’de gerçekleşti

Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Cezayir’in Laghouat Üniversitesinde gerçekleştirilen “1518-1918 Modern Çağda Deniz ve Çöl arasındaki Magrib Bölgesi’nde Osmanlı Politikası” isimli sempozyum geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşen etkinliğe Türkiye’yi temsilen katılan Cezayir Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Kara gerçekleştirdiği konuşmada, Cezayir ve Magrib olmadan Osmanlı ve Türk tarihini anlamanın ve anlatmanın mümkün olmadığını söylerken; Cezayir’deki üniversitelerde bulunan Türkoloji bölümlerine yaptığı katkılardan dolayı Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti.

Türkiye’nin başat kültürel diplomasi kurumu Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Cezayir’de Laghouat Üniversitesi çatısı altında “1518-1918 Modern Çağda Deniz ve Çöl arasındaki Magrip Bölgesi’nde Osmanlı Politikası” adlı bir sempozyum düzenlendi. Açılışta şehrin valisi başta olmak üzere, şehrin bilim, kültür, sanat camiasının önde gelen isimleri de hazır bulunurken, etkinliğe Türkiye’yi temsilen Cezayir Büyükelçiliği Müsteşarı Mustafa Kara katıldı.

Cezayir ve Magrib olmadan Osmanlı ve Türk tarihini anlamak, anlatmak mümkün değil

Türkiye Cumhuriyeti Cezayir Büyükelçisi Mustafa Kara, söz aldığı sempozyumda, Osmanlı ve Türk tarihini, Cezayir ve Magrib olmadan kavramanın mümkün olmadığına dikkat çekerken; Cezayir ve Türkiye ilişkilerinin günümüzdeki durumuna da değindi. Müsteşar: “Türkiye, günümüzde Cezayir’deki en önde gelen dış yatırımcılardan. 1000’den fazla Türk firmasının 3,5 milyar USD yatırımı bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret haciminin 4,5 milyar doları aşmış durumda ve Cezayir’de 20bin vatandaşımız hayatlarını sürdürüyor.” dedi.

5 üniversitede Türkoloji iş birliği anlaşmamız var

Cezayir’de beş üniversitenin Türk edebiyatı bölümlerinde ve açtığı kurslarda Yunus Emre Enstitüsü desteğiyle 1000’den fazla yetişkinin Türkçe öğrendiğini ifade eden Mustafa Kara, hem bu süreçteki desteği hem de sempozyumun düzenlenmesindeki katkısı nedeniyle Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti.

Osmanlı Belgelerinde Cezayir sergisi katılımcıların ilgisine sunuldu

YEE’nin yanı sıra; TİKA ve THY gibi güzide kurumların da önemli katkılarıyla gerçekleşen sempozyum açılış programının ardından T.C Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Cezayir Devlet Arşivleri iş birliğinde hazırlanan “Osmanlı Belgelerinde Cezayir“ sergisi açıldı ve katılımcıların büyük ilgisine mazhar oldu.