Gündem
Giriş Tarihi : 07-09-2017 11:53   Güncelleme : 07-09-2017 12:59
Abone ol

Zafer Çağlayan Hakkında Açıklanan İddianame Eski Mi?

AKP'li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, New York Güney Bölge Federal Savcılığı tarafından Reza Zarrab davasına dahil edildi. İddianamede yer alan "kendisi halen Türk parlamentosu üyesidir" ifadesi dikkat çekti.

  Zafer Çağlayan Hakkında Açıklanan İddianame Eski Mi?

Reza Zarrab iddianamesini yazan New York Güney Bölge Federal Savcılığı, dün yayınladığı ek iddianameyle AKP’li eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ı da dosyaya dahil etti. Ancak dün açıklanan iddianamede yer alan bir ifade, Çağlayan hakkındaki iddianamenin eskiden yazıldığı, gizli tutulduğu ve ancak şimdi kamuoyuyla paylaşıldığının işaretini verdi.

İddianamede, Çağlayan’ın Temmuz 2011-Aralık 2013 arasında Ekonomi Bakanlığı yaptığı bilgisine ek olarak, “kendisi halen Türk parlamentosu üyesidir” ifadesi yer aldı.

Çağlayan, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından Bakanlıktan istifa etmiş, ancak 7 Haziran 2015’e kadar AKP milletvekili olarak görevine devam etmişti. İddianamede Çağlayan için “halen TBMM üyesi” ifadesinin yer alması ise, savcılığın iddianameyi Aralık 2013 ile Haziran 2015 tarihleri arasında hazırladığı, ancak gizli tuttuğunun işaretini verdi.

İLGİLİ HABE

MEHMET HAKAN ATİLLA’NIN “DOSYAMI AYIRIN” DURUŞMASINDAN SADECE SAATLER ÖNCE…

Savcının yeni iddianameyi, halen Zarrab gibi ABD’de tutuklu yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, “dosyam Zarrab’ınkinden ayrılsın” başvurusunun görüşüleceği duruşmadan sadece saatler önce kamuoyuna açıkladı. Atilla’nın “dosyam ayrılsın” talebinin, New York’ta bugün yapılacak duruşmada görüşülmesi bekleniyor.

Yeni iddianamede, Atilla’yı, Çağlayan ve diğer eski Halkbank yöneticileri ile birlikte Zarrab’ın suç şebekesine bağlayan yeni iddialar ortaya atıldı. Savcı Kim’in, Çağlayan’ı ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan’ı da dosyaya dahil eden yeni iddianameyle, mahkemenin Atilla’nın “dosya ayırma” başvurusunu boşa çıkarmak istemiş olabileceği yorumları yapılıyor.