Siyaset
Giriş Tarihi : 29-09-2021 17:38   Güncelleme : 29-09-2021 17:38

‘Zamlar iş dünyasının belini büküyor’

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili ve CHP Ekonomi Masası Üyesi Bedri Serter, iş dünyası temsilcilerini ziyaret ederek, sorunları dinledi ve çözüm önerilerini sıraladı. İzmir’e en büyük katma değeri sağlayan sanayi bölgeleri arasında yer alan  Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB), İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) ile İzmir iş dünyasının önde gelen kurumlarından biri olan Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği’ni (ESİAD) ziyaret eden Serter, yöneticileri ile bir araya gelerek kent ve Türkiye ekonomisini değerlendirdi.  Serter, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş ile BAYOSB Bölge Müdürü Figen Akdemir ve kurum yöneticileri ile görüştü.

‘Zamlar iş dünyasının belini büküyor’

İzmir Milletvekili Bedri Serter, ziyaretlerinin ardından yaptığı değerlendirmede iş dünyasının temel sıkıntısı olarak üretim ikliminin oluşturulamamasını gördüğünü belirterek, “CHP Ekonomi Masası üyesi olarak yaptığım gözlemlerim buna işaret ediyor. Doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar, üretici fiyat endeksinin alıp başını gitmesi üretim için çabalayan sanayicilerin belini büküyor. Sanayici ve iş dünyası en büyük sıkıntısı da belirsizlik” dedi

Yüksek enflasyon ve zamlar

İzmir ekonomisine yön veren sanayici ve iş insanları ile görüştüğünü ve temel sorunun doğalgaz ve elektriğe yapılan zamlar ve dövizin yüksek seyri olduğunun kendisine ifade edildiğini söyleyen Serter, “ESİAD Başkanı Mustafa Karabağlı’nın da belirttiği gibi küresel anlamda çip sorunu ve tedarik zincirindeki konteyner problemleri tüm dünya ile beraber ülkemiz üreticilerini de etkiliyor. Bunun yanında Türkiye olarak sanayicimizin önüne koyduğumuz setler var, üretici fiyat endeksi ile tüketici fiyat endeksi arasındaki uçurum sanayicimizin belini bükerken, yüksek enflasyon, doğalgaz ve elektriğe sürekli yapılan zamlar, hatalı siyasal ve ekonomik tutumlara bağlı dövizin yukarı yönlü ivmelenmesi hep sanayicinin aleyhine gelişmeler. Bu nedenle sanayici önünü göremiyor ve planlamasını yapamıyor” dedi.

Üretim seferberliği

Türkiye olarak sanayi ve tarım başta olmak üzere her alanda üretime ihtiyaç  olduğunun altını çizen Serter, “Bu iktidarın bu sorunları çözmek bir yana, varolan sorunların üzerine yeni sorunlar eklemesini, artık sanayicilerimiz, iş dünyamız da kaldıramıyor. Vatandaşın marketlerdeki durumu ortada, sanayicimizin de alıp başını giden hammadde fiyatları ile başı dertte. 2023 seçimlerinde iktidara geldiğimizde temel prensibimiz üretimin önündeki tüm setleri kaldırmak ve ülkeyi üretim seferberliğine sokmak olacaktır” dedi.

İşten önce B.E.D.R.İ tabelası

İşçi sağlığı ve iş güvenliğine de dikkat çeken Serter, İşçi Sağlığı ve İş güvenliği Meclisi tarafından açıklanan 2021 İş Cinayetleri raporuna göre, 2021 yılının ilk 8 ayında 1494 işçinin çeşitli sebeplerden yaşanan iş cinayetleri sonucu hayatını kaybettiğine vurgu yaparak “Bir işçi kardeşimizi ile iş cinayetinden kaybetmek istemeyiz. Bunun için herkesin "Her İşten önce BEDRİ" demesi gerekir. Bu noktada da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı da göreve davet ediyor, Bakanlıkça alınması gereken tedbirlerin de eksiksiz alınması çağrısında bulunuyorum" diye konuştu.

Kendi isminin harflerinden oluşan bir iş güvenliği tabelası hazırlatan Serter, bu tabelaları ziyaret ettiği KOSBİ, BAYOSB ve İAOSB yönetimlerine de hediye etti.

B: Başlamadan önce iş güvenliği hakkında yapacakların var!

E: Emniyet ve Koruyucunu Kontrol et!

D: Dikkatini Topla!

R: Riskleri Kontrol Ettiğinden Emin Ol!

İ: İşe Başla

 

AdminAdmin