Siyaset
Giriş Tarihi : 09-07-2021 15:50   Güncelleme : 09-07-2021 15:50
Abone ol

Zelenski ve Erdoğan arasında telefon görüşmesi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonda görüştü. Ukrayna Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenski, görüşmede, Brüksel'deki NATO zirvesi sırasında ülkesinin tam üyeliğine verdiği güçlü destek için teşekkür etti. Zelenski, ''Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığı göz önüne alındığında bu dostane tezahürü özellikle takdir ediyorum" dedi.

Zelenski ve Erdoğan arasında telefon görüşmesi

Volodimir Zelenski, Ukrayna ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın dinamik bir şekilde geliştiğini ve somut eylemlerle desteklenen dostluk ilişkilerinin bir örneği olduğuna inandığını söyledi. 

Açıklamaya göre, iki lider, güvenlik ve savunma işbirliğini derinleştirmenin önemi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Ukrayna Cumhurbaşkanı, "Ukrayna ile Türkiye arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi Karadeniz Bölgesi'nde barış ve istikrarın sağlanmasında önemli bir faktördür ve bu tür çalışmaların gerçek bir örneği Quadriga formatındaki işbirliğidir" dedi.

Zelenski ve Erdoğan, enerji sektöründe işbirliği yapılabileceği konusunda umutlu olduklarını da dile getirdiler. . Zelenski,  Türkiye gibi, ülkesi için de doğalgaz arzının kaynak ve güzergâhlarının çeşitlendirilmesi acil çözüm gerektiren konulardan biri olduğunu söyledi. Bu alanda olası işbirliği seçeneklerinin geliştirilmesi konusunda bir görüşbirliğine varıldı. 

İki cumhurbaşkanı, müzakere grubunun çalışmalarının yoğunlaşması ve iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini dile getirdi. 

Volodimir Zelenski, Stratejik Ortaklık Konseyi'nin son toplantısında varılan anlaşmalar sonucunda ''Ülke İçinde Yerinden Edilmiş Kişiler İçin Konut İnşaatı Anlaşması''nın onaylanmak üzere Ukrayna Parlamentosuna sunulduğunu bildirdi.

Zelenski, "Ukrayna'nın Yerli Halkları Hakkında Kanun"un, özellikle Kırım Tatarları için kabul edilmesinin önemini anlattı.  Volodymir Zelenski, Recep Tayyip Erdoğan'a Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği destek, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin işgalini tanımadığı ve Kırım Tatar halkının haklarını ve meşru çıkarlarını koruduğu için teşekkür etti.

Liderler, bir sonraki Stratejik Ortaklık Konseyi'ni Ukrayna'da yapılması konusundaki isteklerini de tekrarladı.  

Ajans Bizim