Dünya
Giriş Tarihi : 02-03-2022 12:52

Zelenskiy, Dünya Yahudilerini sessiz kalmamaya çağırdı

Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya'nın Ukrayna'yı silmek istediğini söyledi.

Zelenskiy, Dünya Yahudilerini sessiz kalmamaya çağırdı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy bugün, Rusya’yı, Ukrayna’yı ve tarihini silmek istemekle suçladı ve Yahudileri Nazilerin katliam yaptığı Babi Yar’da Rus bombardımanından sonra “sessiz kalmamaya” çağırdı.

Bir video mesajı yayımlayan Zelenskiy, “Tarihimizi, ülkemizi, bizi hepimizi silmek istiyorlar” dedi ve dünya ülkelerini tarafsız kalmamaya çağırdı.

Kendisini de Yahudi olan Zelenskiy, “Dünya Yahudilerini Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden dolayı seslerini duyurmaya” çağırdı.

Rusya’nın dün vurduğu Kiev televizyon kulesi, 1941'de Naziler tarafından iki gün içinde yaklaşık 34 bin Yahudi'nin katledildiği Babi Yar'da bulunuyor. Kulenin vurulması, TV yayınlarının kesilmesine ve 5 kişinin ölmesi ve 5 kişinin yaralanmasına yol açmıştı.

Zelenskiy, “Dünyadaki, milyonlarca Yahudi'nin sessiz kalmaması önemlidir. Nazizm sessizlik içinde doğdu. Sivillerin öldürüldüğünü haykırın. Ukraynalıların öldürüldüğünü haykırın” dedi.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Yahudi olan Zelenskiy’i Neo-Nazi olmakla suçlamış ve Ukrayna’ya taarruzun gerekçelerinden biri olarak da Ukrayna’nın doğusundaki Rusların soykırıma uğramasını göstermişti.

AdminAdmin