Siyaset
Giriş Tarihi : 10-06-2016 14:54   Güncelleme : 10-06-2016 14:54
Abone ol

Zeynel Emre: ''AFAD kamplarında kaç çocuk öldü?''

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Zeynel Emre Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması istemiyle mülteci çocukların durumuna ilişkin bir dizi soru sordu.

Zeynel Emre: ''AFAD kamplarında kaç çocuk öldü?''

Suriye iç savaşı başladığından bu yana büyük göç dalgalarıyla, mültecilerin varış ya da geçiş noktası konumunda bulunan Türkiye’de mülteci hareketleri tam olarak izlenemiyor. Kamplarda ve kentlerde toplam kaç mülteci bulunuyor, mülteciler Türkiye sınırları içinde hangi koşullarda yaşıyor gibi sorular sürekli ortalama rakamlar ve muğlak beyanlarla ifade ediliyor. Biteceğine dair en ufak bir emare bulunmayan savaş göz önünde bulundurulunca Türkiye sınırları içerisinde bulunan mültecilerin geleceklerinin artık Türkiye Cumhuriyeti’ne emanet olduğu da görmezden gelinemez bir gerçek olarak karşımızda duruyor. 

CHP İstanbul Milletvekili, hukukçu Zeynel Emre’nin UNICEF verilerinden aktardığına göre savaşın başlangıcından bu yana toplam 3,7 milyon çocuk doğdu ve toplamda 8,4 milyon çocuk Suriye ve civarındaki ülkelerde yardıma muhtaç durumda. Emre durumun Suriye savaşının etkilerinin en çok görüldüğü ülke olarak Türkiye bakımından geldiği noktayı Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. 

Emre’nin önergesinde AFAD kamplarında hayatını kaybeden çocuklardan, çeşitli istismarlara kadar göç ve şiddet ile şekillenen mülteci çocukların hayatlarına dair bir dizi eksikliğin ve riskin altı çizildi.

Emre’nin yönelttiği sorular şöyle:

- Suriye iç savaşının başladığı 2011 yılından bu yana Türkiye sınırları içinde yerleşmiş mülteci nüfusu bugün itibarıyla kaçtır?

- Sınırlarımız dahilindeki mülteci hareketliliği ne ölçüde izlenebilmektedir?

- Türkiye’de kamplarda ya da kentlerde yerleşmiş mültecilerin tabiiyet, yaş ve cinsiyete göre dağılımı nedir?

- Mülteci nüfusu içinde çocukların oranı ve cinsiyet dağılımı nasıldır?

- Geri gönderilen, sınırlarımızda bekletilen, sınırlarımızdan geçirilmeyen kaç çocuk vardır?

- Mülteci çocuk nüfusu eğitim, sağlık, barınma ve beslenme hakkından ne ölçüde ve hangi şartlarda faydalanabilmektedir?

- Hükümetinizin sınırlarımız içinde bulunan mülteci çocukların; çalıştırılma, cinsel istismar, suça alet edilme, yoksul şartlarda yaşam, madde bağımlılığına, ihmal, güvensiz yollardan seyahat, yasa dışı evlat edinilme, erken evlilik, kimsesizlik, korunma ihtiyacı, ayrımcılık ve insan kaçakçılığı karşısında gözetilmesine yönelik tedbirleri ve uygulamaları nelerdir? Bu konularda kayıtlara geçmiş, raporu tutulmuş vakalar nelerdir?

- Mülteci çocuk hakları ihlallerine ilişkin istatistikler tutulmuş mudur? 
Hükümetinizin mülteci çocuk hak ihlalleri, ihmal ve istismarlarına karşı bir eylem planı ve politikası söz konusu mudur?

- Sınırlarımız içinde bulunan mülteci çocukların kaçı, çocuk yaşamının şiddet ile şekillenmesi karşısında önemli bir tedbir mahiyetinde olan okul hayatına devam etmektedir?

- Mülteci çocukların devam ettikleri okullarda herhangi bir hizmet için para alınmakta mıdır?

- Türkiye sınırları içinde doğmuş, sınırlarımız içinde yaşamını kaybetmiş kaç mülteci çocuk bulunmaktadır?

- Türkiye’den 3. bir ülkeye geçiş sırasında ya da Türkiye’ye geçiş sırasında yaşamını kaybeden çocuk sayısı nedir?

- AFAD kamplarında kalan kaç çocuk hangi sebeplerden dolayı yaşamını kaybetmiştir? Bu ölümlerin kaçı hakkında soruşturma açılmıştır? Soruşturma sonuçları nelerdir?

- Kaç mülteci çocuk kanunla ihtilaf haline düşmüştür? Sebepleri nedir? Tutuklu ve hükümlü mülteci çocuk sayısı nedir? Bu çocuklara adli yardım nasıl sağlanmaktadır?

- Kaç çocuk refakatsiz olarak Türkiye’de bulunuyor?

- Refakatsiz çocukların kaldıkları kurumlar nerelerdedir? Bu kurumlardaki çocuk sayısı ve onlara hizmet veren personel sayısı nedir?

- Bu kurumların denetlenme sıklığı nedir ve kimler tarafından denetlenmektedir? Kaç adet denetleme raporu vardır? Raporlara erişim nasıl mümkündür?

- Bu kurumlarda çalışan kaç görevli hakkında çocuklara yönelik tutumları sebebiyle soruşturma açılmıştır? Sonuçları nedir?

- 2011 yılından beri suç mağduru olan mülteci çocuk sayısı nedir? Hangi suçlara maruz kalmışlardır?