Gündem
Giriş Tarihi : 17-05-2016 13:59   Güncelleme : 17-05-2016 13:59
Abone ol

Zihinsel engelli çocuk ölüme sebep olmaktan tutuklandı

Yüzde 50 zihinsel engeli olan çocuk, kardeşinin ölümüne sebep olmaktan tutuklandı.

Zihinsel engelli çocuk ölüme sebep olmaktan tutuklandı

Antalya’da iki çocuğun kemer yüzünden yaptığı kavga acı bitti. Yüzde 50 zihinsel engeli bulunan 15 yaşındaki A.R.K., kavga sırasında 12 yaşındaki kardeşinin ölümüne sebep oldu. Olay sonrasında mahkeme, A.R.K.’nin ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklanmasına karar verdi.

BABALARININ TÜFEĞİNİ BULDULAR

Olay, 16 Mayıs günü Aksu İlçesi Yeşilkaraman’da meydana geldi. İddiaya göre, evde oynamaları için bırakılan zihinsel engelli A.R.K., kardeşi Mevlük K.’den pantolonunun kemerini istedi. Mevlüt K. kemeri vermek istemeyince 2 kardeş arasında tartışma çıktı. A.R.K. kardeşine vurunca aralarındaki tartışma kavgaya dönüştü. Ardından Mevlüt K. evdeki bir dolapta babasına ait tüfeği alıp ağabeyine doğrulttu. Çıkan arbedede tüfek ateş aldı. Mevlüt K. beline isabet eden saçmalarla öldü.

“TÜFEĞİ BEN ATEŞLEMEDİM”

Jandarma tarafından gözaltına alınan A.R.K., sevk edildiği mahkemede, baronun tayin ettiği avukatı Gülşah Akbıyık’ın yanında ifade verdi. Yüzde 50 zihinsel engelli olduğuna dair raporu bulunan ve konuşmaları güçlükle anlaşılabilen A.R.K., olayın nasıl olduğunu şöyle anlattı:
“Babam işe gitmişti. Annemle ağabeyim ağıldaki oğlakları emzirmek için dışarı çıkmıştı. Ben kardeşim Mevlüt ile evde kalmıştım. Pantolonumun kemerini kardeşim takmıştı. Bana geri vermesini söyledim, kabul etmedi. Aramızda kavga çıktı. Karşılıklı birbirimize vurduk. Sonra da gidip odadaki tüfeği alıp bana doğrulttu. Tüfeği elinden almaya çalışırken ateş aldı. Tüfeği ben ateşlemedim. Ben sadece tüfeği namlusundan tuttum. Sonra da kardeşim yere düştü. Patlama sesinden çok korktum.”

Mahkeme, A.R.K.’nin ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan tutuklanmasına karar verdi. A.R.K.’nin avukatı Gülşah Akbıyık, ceza ehliyeti olmayan müvekkilinin tutuklanmasına itiraz edeceklerini belirtti.

Sözcü