Siyaset
Giriş Tarihi : 08-09-2016 09:45   Güncelleme : 08-09-2016 09:49

Zülfikar İnönü Tümer: ''Toplum CHP'yi benimsiyor''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, 9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan CHP’nin bugün yine ülkenin sigortası konumunda olduğunu vurguladı. CHP’nin 93. yılında dimdik ayakta ve halkın umudu olarak tüm kesimlerin sorunlarına eğildiğini belirten Tümer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 maddelik Yenikapı Manifestosu’nun ülkenin içinde bulunduğu krizin aşılmasında önemli bir çağrı olduğunu kaydetti.

Zülfikar İnönü Tümer: ''Toplum CHP'yi benimsiyor''

CHP Yüreğir İlçe Başkanı İsmet Yüksel ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden Tümer, ardından CHP Yüreğir İlçe Kadın Kolları Başkanı Seniha Göz ve yönetim kurulu üyeleri ile Yüreğir İlçe Gençlik Kolları Başkanı Bedir Sarıkaya ve arkadaşlarının Kuvay-i Milliye Parkı’ndaki parti çalışmasına destek verdi.

“TOPLUM, CHP’Yİ BENİMSİYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 maddelik Yenikapı Manifestosu’nu vatandaşlara anlatıp imza atmalarını dileyen kadın ve gençlik kollarını kutlayan ve manifestoya imza atan Tümer, CHP’nin Türkiye’nin kritik süreçten çıkmasına yönelik çalışmalarını toplumun büyük bölümünün benimsediğine dikkati çekti.

Tümer, manifestoyu bir kez daha hatırlattı:

“Camiye, kışlaya ve adliyeye siyaseti sokmayalım. Siyasette uzlaşma kültürünü geliştirelim ve siyasette ortak aklı egemen kılalım. Siyasette öz eleştiriden kaçınmayalım ve geçmişi iyi analiz edelim, tarihin tekerrürünü önleyelim. Devletin inşasında liyakati esas alalım. İşi ehline verelim. Her koşulda demokrasiye sonuna kadar sahip çıkalım. Ne darbe, ne dikta yaşasın tam demokrasi diyelim. Türkiye’yi darbe hukukundan arındıralım. Cumhuriyet’imizin kurucu değerlerine sahip çıkalım ve derinleştirerek tahkim edelim. Parlamenter sistemimizi güçlendirelim, bugün milletvekillerinin soru önergelerine dahi cevap verilmemektedir.Medyanın özgürlüğünü sonuna kadar savunalım. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını anayasal güvence altına alalım. Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan “laikliği” hep birlikte savunalım Eğitim sistemini tek tipçi bir anlayıştan çıkarıp, aklın öngördüğü bilimsel esaslara dayandıralım.Çocuklarımız fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür yetişmeli, dünyayı sorgulamalı. Balyoz, Ergenekon, Casusluk davalarında FETÖ Örgütünün mağdur ettiği insanların itibarları iade edilmeli.”

CHP’LİLERİ KUTLADI

CHP'yi bugünlere taşıyan başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anan Tümer, tüm CHP örgütlerini ve CHP’lileri partinin 93. kuruluş yıldönümü nedeniyle kutladı.

AdminAdmin